fbpx
532 068 86 80
info@xlargeyasam.com

Korona Virüs Günlerinde Kilomuzu Korumak, Sağlıklı Olmak

Korona Virüs Günlerinde Kilomuzu Korumak, Sağlıklı Olmak

Bütün dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs, geçen hafta itibari ile ülkemizi de etkiledi. İlk başlangıçta sadece yurtdışına giden gelenler evlerde karantinada kalmaktayken, artık toplumun büyük çoğunluğu evlerde kendilerini karantina altında tutuyor. İş yerlerinin, okulların, eğlence mekanlarının ve toplu olarak bulunulan mekanların büyük çoğunluğu kapandı, artık hayat büyük çoğunlukla dijital kanallar – internet üzerinden devam ettiriliyor.

Doğal olarak, bahçeli bir evde yaşanmadığı sürece, büyük çoğunluğumuz Korona Virüs dolayısı ile dört duvar içerisinde, apartman dairelerinde 24 saatimizi geçiriyoruz. Ancak çok önemli ihtiyaçlarımız için çıkıyor, çok kısa sürede ihtiyaçlarımızı giderip evlerimize dönüyoruz.

Günlük hayatımız, evde çocuklarımız varsa, öncelikle onları meşgul etmekle, ev işlerini yapmakla geçiyor. Ancak şu da bir gerçek ki, dışarıda aktif bir hayat yaşamaya alışkın olan insanlar, eve kapanınca bu sefer boşluktan büyük çoğunlukla yeme içmeye düşüyor. Senelerdir mutfağa girmemiş, profesyonel hayatta çalışan arkadaşların, börekler poğaçalar, kekler yemekler yapmanın sınırlarını zorladığını duyuyoruz.

Bir çok badireyi atlattığımız gibi, elbette bu Korona Virüs afetini de atlatacağız. Ancak önemli olan bu karantinadan çıktığımızda, bu süreçte aldığımız kiloların sebep olduğu sağlık sorunlarına hoş geldin dememek.

Bu karantinayı kilo almadan sağlıklı bir şekilde geçirmek kendi elimizde.

Öncelikle evimizde, mutfağımızda sağlıklı gıdalara yer verelim. Özellikle de hareketimizin çok olmadığı bu dönemde, abur cubur, çikolata bisküvi kek cips gibi fazlasıyla cezbedici gıdaları evlerimize sokmayalım. Cherry domates gibi, taze meyveler, yulaf ezmeli barlar, ufak miktarlarda paketlenmiş sağlıklı kuruyemişler gibi ara öğün gıdalarına yer verelim mutfaklarımızda. Yemeklerimizi hazır evde pişiriyorken; mümkün olduğunca makarna pilav değil de sebzeli tencere yemekleri yapalım. Yemeklerimizde yoğurt ve salataya yer verelim. Sağlıklı çorbalar yapalım. Bu karantina süreci bir yerde de iş hayatında ve okul hayatında çoğunlukla uygulayamadığımız sağlıklı beslenme düzenini hayatımıza sokmak için bir fırsat. Bunu değerlendirelim.

Normal hayatımızda, aktif ve hareketli bir yaşam sürerken, çoğumuz farkına bile varmadan günde en azından 8000 – 10000 adım atıyoruz. Şu anda Korona virüs dolayısıyla karantinada evlerde yaşarken en büyük riskimiz hareketsizlik. Bunu da eğlenceli bir şekilde hareketi hayatımıza sokarak yenebiliriz.

Internet üzerinden ulaşabileceğimiz, ister smart tv ler, ister laptoplar üzerinden izleyerek uygulayabileceğimiz bir çok evde yapılabilir aktivite var.

Pilates derslerini izleyerek uygulayabiliriz

Zumba videoları açıp evde eşlik edebiliriz.

Leslie Walk at Home gibi, eğlenceli bir şekilde evde durduğumuz yerde yürüyüş yaptıran videoları izleyebilir, yapabiliriz. Hatta bunları çocuklarımızla eğlenceli birer aktivite haline de dönüştürebiliriz.

Yeter ki hareketli olalım

Sağlıklı güzel günlerde görüşmek dileği ile.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.