fbpx
532 068 86 80
info@xlargeyasam.com

Zayıflama Yöntemleri – Sağlıklı kilo kaybı

Zayıflama Yöntemleri – Sağlıklı kilo kaybı

Ne kadar güzel olur değil mi, şöyle gözümüzü kapatıp açıncaya kadar fazla kilolarımızdan kurtulmuş, zayıflamış olsak. Süper geliyor kulağa doğrusu.

Hepimiz hayatımızın çeşitli devrelerinde bir çok zayıflama yöntemi denemişizdir. Denemedim diyene inanmam, o kadar. Diyetler, spor merkezleri, diyetisyenler, psikologlar ve cerrahi yöntemler, çaylar, otlar, karışımlar ve daha bir çok şeyden medet ummuşuzdur zayıflamak için.

İşin gerçeği, aklımızdan çıkarmamamız gereken ik önemli nokta var. Birincisi obezite bir hastalıktır. Bu hastalıktan kurtulmak bir değil bir çok yöntem mevcuttur. İkincisi ve en önemlisi ise, her bireyin metabolizması ve vücudu, parmakizi gibi kendine özeldir. Bana çok faydalı olan bir zayıflama yöntemi, sizde hiçbir işe yaramayıp zarar da verebilir. Dolayısı ile sağlıklı zayıflama, mutlaka ilk olarak bir endokrin doktoruna başvurarak kilonuzun kaynağını sağlıklı bir şekilde belirledikten sonra olabilir. Eğer tiroid gibi, böbrek üstü bezi, hipofiz bezi rahatsızlıkları veya diyabet gibi kilonuzu direkt olarak etkileyebilecek rahatsızlıklarınız varsa, önce bunların teşhis edilip, kontrol altına alınması gereklidir. Bazı durumlarda, eğer obezite probleminiz böyle bir endokrin rahatsızlığından kaynaklı ise, bunun kontrol altına alınması bile sağlıklı bir şekilde zayıflamanız için yeterli olabilir.

Doktor kontrolü ile obezite hastalığınızın kökeni belirlendikten sonra, doktorunuzun size önerisi doğrultusunda uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunları Cerrahi Yöntemler ve Organik Yöntemler olarak sınıflandırabiliriz.

Organik Yöntemler:

Diyetisyen – Spor – Psikolojik Destek ile sağlıklı zayıflama: Sıkıldıkça kendinizi buzdolabı önünde buluyor, bir diğer deyişle “Sıkıntınızı, üzüntünüzü yiyorsanız” ve vücut kitle indeksiniz 30 ve altında ise, öncelikli olarak organik şekilde kilo kaybına yönelmeniz en doğrusudur. Beslenme bozuklukları üzerine uzman psikolog’dan destek alarak ve diyetisyeninizin size vereceği beslenme planına uyarak yolu yarıladınız bile. Bir de düzenli olarak spor yaparsanız, başarısız olmanız için inanın sebep yok. (Bu arada lütfen “imkanım yok” diyerek kendinizi kandırmayın. Özele gidemezseniz, devlet hastaneleri ve sağlık kuruluşlar, ve hatta bir çok belediyeden bile bu konularda ücretsiz hizmet alabilirsiniz.) X-large olarak, Size bu konuda hem ihtiyacınıza yönelik bireysel olarak hizmet veriyoruz, hem de durumunuza uygun grup destek toplantı ve organizasyonları ile hizmet veriyoruz.

Kapıya Teslim Diyet yemeği ile zayıflama: Çalışıyorsanız, aktif bir hayatınız varsa veya tek kişiyim diyerek kendinize yemek pişirmeye üşendiğiniz için hazır yemek ve fast food tüketiyorsanız, farkına bile varmadan hızla kilo almış olabilirsiniz. Ayrıca, beslenme kısıtlayıcı cerrahi bir operasyon da gecirmiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, evinize – işinize zevkinize uygun bütün günlük beslenme paketi ısmarlayabilir ve sağlıklı beslenebilirsiniz. Kilo kaybına yönelik bir cerrahi operasyon geçirdiyseniz, ameliyat sonrası yeni beslenme düzeninize uyum sağlayana kadar, obezite cerrahisi sonrası beslenme planımızı alabilir ve yine kapınıza teslim sağlıklı beslenebilirsiniz.

Cerrahi Yöntemler:

 Vücut Kitle indeksiniz 40’ın üzerinde ise (diyabet – kalp gibi hastalıkların eşlik ettiği durumlarda 35’in üzerinde ise) ve bugüne kadar çeşitli diyet ve zayıflama yöntemlerini deneyip başarısız olduysanız cerrahi yöntemler ile kilo kaybını düşünebilirsiniz. Burada da aşağıda anlatacağımız cerrahi yöntemlerden size uygun olanın seçilmesi kadar önemli olan bir diğer konu, operasyonunuzu gerçekleştirecek olan cerrahın arkasında, bu ameliyat kadar onemli hatta daha bile onemli olan destek ekibinin -yani psikolog- diyetisyen ve destek çalışanlarının – olması. Sleeve Gasterectomy yani bildiğiniz adıyla Tüp Mide, Gastric Bypass, Mide Balonu, Kelepçe, Sadi-S gibi bir çok değişik cerrahi yöntem mevcut kilo kaybı için.